Home Athletics Athletics: Nyamahunge, Chesang shine at national trials

Athletics: Nyamahunge, Chesang shine at national trials

71
0

The 8th Uganda Athletics Federation  National Trials held on Saturday registered sparkling performances in 100m and 3000m at Mandela National Stadium, Namboole.

Jacent Nyamuhunge from Police Club qualified for the Algiers Africa Senior Championships crossing with 11.79 sec. to run deep inside  the 11.94 qualification mark.

The Policewoman marks the lone Ugandan athlete so far who has qualified in 100m event. She now joins the list of 14 women on continental card.

Enterprising Prisca Chesang from Uganda Wildlife  Authority Club was spot after recording 9:04.15 in 3000m to book a ticket for the World U-20 Championships. She also ran deep inside the 9:25.00  qualification mark.

Provisional Top 3 selected results:
Women
100m
1. Nyamuhange Jacent (Police) 11.79
2. Apio Agnes (Prisons) 12.25
3. Auma Mary (Prisons)  12.28

200m
1. Nyamuhange Jacent (Police) 24.05
2. Banura Moureen (Police) 24.48
3. Apio Agnes (Prisons) 24.83

400m
1. Banura Moureen (Police) 55.46
2. Katushabe Jacinta (Sprinters) 57.89
3. Nadunga Moureen (MUBS) 59.46

800m
1. Chemutai Febia (Police) 2:12.64
2. Nafamba Florence (Kampala Kids) 2:17.68
3. Perina Claudio (Kla Univ) 2:19.33

3000m
1. Chesang Prisca (UWA) 9:04.15
2. Chebet Esther (Prisons) 9:04.96
3. Chemutai Peruth (Police) 9:12.60

Javelin
1. Lalam Josephine (Police) 50.06
2. Aber Lucy (Police) 42.67
3. Akot Regina (Nalinya Lwantale Girls) 36.69

Men
100m
1. Aboda Emmanuel (Prisons) 10.4
2. Ojok Justin (Ndejje Univ) 10.7
3. Isabirye Musa (Prisons) 10.9

200m
1. Deng Thiel (South Sudan) 21.69
2. Ngobi allan (Makerere) 21.97
3. Ojok Justin (Ndejje Univ) 22.12

400m
1. Opiny Leonard (UWA) 47.31
2. Onen Kennedy (Gulu City) 47.95
3.Eragu Joseph (UPDF) 48.13

800m
1. Osuje Emmanuel (Police) 1:47.61
2. Dradiga Tom (UWA) 1:49.84
3. Otim Emmanuel (Makerere) 1:51.35

1500m
1. Chebures Ali (UWA) 3:48.46
2. Kiplangat Joel (Police) 3:49.36
3. Wabutwa Farid (UWA) 3:50.13

5000m
1. Kiprotich Levi (Alpha) 14:04.74
2. Ajan Jacob (Kla Univ) 14:09.12
3. Arapchemo Alex (Arua) 14:34.78

Javelin
1. Mwaka Johnson (Prisons) 61.01
2. Oceng Moses (Prisons) 57.90
3. Okello Robert (Prisons) 56.24

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here